Tesisat Tamirat

Güvenli ve Kaliteli Hizmet..

Zamandan Tasarruf Edin..

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Tesisat Tamirat

Güvenli ve Kaliteli Hizmet..

Zamandan Tasarruf Edin..

Blog Post

Evlerde En Çok Meydana Gelen Elektrik Arızaları

2 Mayıs 2020 Genel
Evlerde En Çok Meydana Gelen Elektrik Arızaları

Sık Olan  Elektrik (Voltaj)  Dalgalanmaları

Elektrik dalgalanmaları, hanedeki kabloların zayıf olmasından veya yağışlı havalarda yıldırım düşmelerinden, elektrik hatlarındaki hasarlardan, hatalı aletlerden ve hanedeki kötü elektrik kablolarından kaynaklanabilir.  Sık görülen elektrik dalgalanmaları hanenizde veya işyerinizde kullandığınız elektrikli aletler zarar görmemesi için aletleri prizden çıkarmayı deneyin.

Aşırı yükleme

Kullanmış olduğunuz armatür ve avize  daha yüksek watt değerinde kullanılan bir ampule veya başka bir donanıma sahip olmayabilir. Ampulde oluşan yüksek ısı, ampul soketini ve armatürün kablosundaki  izolasyonu eritebilir. Bu bir telden diğerine kıvılcım çıkarır ve elektrik yangınlarına kapı aralar.

Prizlerde Elektrik Var Lambalar Yanmıyor

Hane tesisatlarında priz ve aydınlatma linyeleri ayrı çekilmektedir. Şöyle açıklayım, sigorta kutusundan lamba ve priz için ayrı sigorta kullanılmaktadır ve bu sigortalardan lamba ve priz için ayrı ayrı  kablo çekilmektedir. Şayet prizde elektrik var fakat lambalar yanmıyorsa lambalar için takılmış olan sigorta atmış olabilir bu yüzden anahtara elektrik gelmeyebilir  yada anahtar bozulmuş olabilir.

Sık Sık Sigorta Atması

Çoklukla, bir devrenin aşırı yüklendiğine ve çok fazla elektrik yükü  kullandığına değin bir işarettir. Hanedeki bütün ısıtıcıların aynı anda çalışıyor olması sigorta atmasına kapı aralar. Isıtıcılar diğer hane aletlerine göre daha fazla akım çekmektedir. Bu yüzden aynı anda çok fazla ısıtıcı çalıştırmamaya çaba edelim.

Faz Problemleri

Evin bir takım odalarında elektrik yok, Apartmanda elektrik var fakat bizim hanede elektrik yok gibi çok fazla karşılaştığımız bir durumdan ibarettir. Sebebi hanenize gelen 3 faz’dan bir veya iki fazın gitmesi durumunda hanedeki bir takım odalarda elektrik enerjisi olmayabilir. Aynı durum apartman içinde geçerlidir. Şayet apartmanda bir takım hanelerde elektrik var bir takım hanelerde yok ise muhtemelen elektriği olmayan haneler giden faz’dan besleniyorlar dır. Bu olay için şehrinizdeki elektrik arıza birimlerinden yardım alabilirsiniz ağdan kaynaklı olabilir. 3 fazlı sistemde nötr gevşemiş veyahut kopmuş olması da problem olabilir.

Prizlerin Kasa Yerlerinden Çıkması

Evlerde en çok karşılaştığımız elektrik arızalardan bir tanesi çoklukla kullanıcılardan meydana gelen arıza çeşidi dir. Kullanıcı prizden takmış olduğu fişi çıkartma sırasında kabloya asılması prizin yerinden çıkmasına kapı aralar. Bir fişi prizden çıkartırken bir elimizle prizi tutarak fişi çekmeliyiz.

Yanan koku, kıvılcım

Rastgele bir anahtar veya prizden kaynaklanan bir yanma kokusu fark ettiğinizde, evin bütün sigortalarını indirin. Ayrı olarak, koku fark edildiğinde uygun ve ihtiyaç duyulan onarımlar için bir elektrik ustası ile temasa geçin. Hatalı bir alet irtibatı ve bir kablolama / aşırı yüklenme problemi olabilir. Bu arada oldukça ciddi bir konudur zira elektriksel yangının başladığını gösterebilir.

Işık Anahtarları çalışmıyor

Evdeki Işıkları düzgün bir şekilde açıp ve kapatmak kullanmış olduğunuz anahtarın kalitesiz olması anahtarın deforme olmasını kolaylaştırır şayet kullanılan malzemenin kalitesinden eminseniz kablolama hatası olması yüksektir.

Ampullerin sık sık yanması

Ampulleriniz çok sık yanıyorsa, meselenizin buna uyup uymadığını kontrol edin:

Soket veya devrede gevşek bir irtibat olabilir.

Watt  miktarının çok yüksek olması

Kablo izolesinin  ışığa yakın olması

Sigorta  Devresinde  ve ağda zayıf kablo irtibatı

Ağda kötü kablo irtibatı

Alüminyum Kablo kullanımı

Alüminyum kabloların ucuz olması  bakır kablolara göre  alternatif olarak kullanıldığı ve artık güvenli bir tercih olmadığı için yüksek bir tehlike düzeyine sahiptir. Bunun nedeni, alüminyum kablo  bakır kablo  ile temas ettiğinde ve bağlantılar gevşediğinde korozyon olarak yangına sebep olabilir.

Yanlış Sigorta Kullanımı

Sigorta kutularına, kabloların güvenli bir şekilde taşıyabileceğinden daha yüksek Amper değerine sahip bir sigorta takıldığı  sürece kablodan geçen yüksek akım tellerin aşırı ısınmasına, savunucu izolasyonlarına zarar vermesine ve yangın risklerini arttırmasına kapı aralayabilir.

Kalitesiz ve Düzmece Elektrik Ürün Kullanımı

Uzatma kabloları, prizler ve gece lambalarını absürt bir şekilde düşük ücretlerde satan satıcılar gördüyseniz, dikkatli olun. Endüstri veya devlet standartlarına uymamaları ve akılalmaz derecede tehlikeli olmaları gibi düzmece olmaları veya kuvvetli olmamaları kuvvetli bir olasılıktır .  

Lamba Anahtarlarında Kıvılcım Olması

Işık düğmelerinize dokunduğunuz anda anahtar  sıcaksa veya kıvılcım çıkarsa, kablo tesisatınızın onarılması gerekip gerekmediğini görmek için elektrik ustası çağırın.

Priz ve Anahtardan Ses Gelmesi

Prizleriniz ve anahtarlarınız suskun çalışmalıdır. Bir prize  fiş  taktığınızda rastgele bir vızıltı, çatlama veya cızırtılı ses duyuyorsanız prize takılı olan fişi hemen çekip bir elektrikçi çağırmalısınız.

Işıklar Çok Parlak veya Loş Yanıyor

Evin çevrenindeki bazı ışıklar aşırı derecede parlak görünüyorsa, diğerleri ise loş ise, iki olası nedeni vardır:

  1. Değişik watt gücüne sahip değişik ışık tipleri: Tüm kürelerin aynı olduğundan emin olun.
  2. Kötü faz ve nötr bağlantısı: Bu, bir profesyonel tarafından düzeltilinceye kadar ev için meselelere kapı aralamaya devam edecektir.
Taggs:
Write a comment